Nový Šaldorf

Špalek

Naše vinařství vzniklo v roce 1991. Zrodilo se z nadšení Františka Špalka, Marka Špalka a Petra Ilgnera – tří lidí, kteří měli společný sen. Dohromady jsme vybudovali po vzoru slavnějších rakouských sousedů poctivý vinařský podnik, který bere velký ohled na přírodu a místní tradice. Původně jsme chtěli středně velké vinařství s dostatkem vlastních vinic v co nejlepší lokalitě. A výsledek? Dvanáct hektarů na Kraví hoře – nejlepší viniční trati široko daleko. Jsme vinařství, které produkuje poctivá vína se zajímavými příběhy: likérová vína s označením ŠALER, kvasnicová vína s označením SUR LIE, směsná vína s označením GRYLLUS, přírodní vína s označením EDELSPITZ, a konečně terroir vína s označením KRAVÁK.

www.spalek.bio
Špalek

Jak na vaše vinařství dopadají měnící se klimatické podmínky?

Změnu klimatu vnímáme s velkým respektem. Vysoké teploty urychlují zrání hroznů a snižují nám obsah kyselin ve vínech, čímž se mění charakter našich vín. A menší srážky způsobují zase nižší vzrůst keřů a menší úrody hroznů. Je to vývoj, který nám optimismu do žil nenalévá. Ale zároveň je to výzva, s kterou se budeme muset v blízké budoucnosti vyrovnat.

Obecné doporučení je, aby vinaři začali brát větší ohled na přírodu kolem sebe. Měli by přeměnit své monokulturní vinice na pestré přírodní celky plné života, které budou útočištěm pro mnohá rostlinná i živočišná společenstva. Jen tak budou schopné zadržovat dešťové srážky v maximálně možné míře. Vinaři by měli, jako pokročilí zemědělci, jít příkladem v záchraně naší planety!

Špalek Špalek
Špalek

Marek Špalek

Jsem spolumajitelem a spoluzakladatelem vinařství Špalek. V našem rodinném vinařství mám na starosti především obchod a marketing, ale účastním se i prací ve vinohradě a ve sklepě – v naší malé firmě to ani jinak nejde. Navíc jsem vinařství vystudoval ve Valticích, kde jsem se pro víno a vše s ním související nadchl. Myslím si, že pěstovat révu a vyrábět víno je tvůrčí činnost. Ovšem tvůrčí činnost závislá na počasí. Díky jeho proměnlivosti je každý ročník jiný, nic se neopakuje – stále vznikají nové situace, stále přichází nové výzvy. A každý rok vznikají nová vína, nové originály. Člověk musí rok co rok svoje vína poznávat a pochopit, porozumět jim a nadchnout se pro ně. A toto nadšení pak musí umět přenést na své přátele a zákazníky. A s nemenším nadšením je pak rok co rok vypouštět do světa. Je to nikdy nekončící dřina, ale i nikdy nekončící poznávání a tím nikdy nekončící dobrodružství. A koho považuji za špičkové vinaře? Pro mě to je Jaromír Gala z jižní Moravy, Peter Veyder Mailberg z dolního Rakouska a Laco Šebo ze západního Slovenska. A co se týče vín, inspirací jsou pro ta se silným, opravdovým příběhem. Vína poctivá, od poctivých vinařů.

Objednat kalendář

Kalendář už není v prodeji. Koukněte, kolik jsme vybrali peněz na pomoc přírodě a půdě kolem nás na transparentním účtu

Sledujte nás na sociálních sítích

Instagram
Facebook

Podpořte nás

Chcete projekt jakkoliv podpořit? Pomoci nám s financováním tisku nebo o nás jen napsat? Budeme ohromně rádi. Napište nám na email kontakt@prozdravoupudu.cz

Autoři projektu

Marek Dvořák

Reklamní fotograf, jehož vášní jsou poctivá řemesla a skutečné příběhy lidí. Rozhodl se využít to co umí nejlépe pro dobrou věc a zdravou půdu.

Facebook / Instagram / www.marekdvorak.com
Natália Jankechová

Vždy usměvavá milovnice dobrého vína a jídla. Svým zápalem pomáhá k tomu, aby měl celý projekt řád, význam a příjemný průběh pro všechny zúčastněné.

Partneři

© Všechna práva vyhrazena