Pavlov

Plenér

Vinařství Plenér jsme založili v roce 2016. Nakoupili jsme vinohrady kolem Pálavy a mně i mému kamarádovi Ivo Markovi, se kterým jsme Plenér vymysleli, se tím pomalu začal zhmotňovat sen o vinařství. Dva a půl hektaru našich vinic neleží na jedné celostní ploše, ale jsou rozptýlené na jižní a jihovýchodní a východní straně Pálavy – v Pavlově, Klentnici a Bavorech. Plenérem je označována tvorba umění v přírodě. My taky tvoříme. Víno v plenéru. První dva roky jsme využívali azylu u mého kamaráda Honzy Stávka. Rok 2018 byl pro nás zlomový – opravili jsme sklep v Pavlově, přibrali do party Vojtu Braunera a koupili malý traktor. A teď jsme už na Pálavě zakořenění se vším všudy.

A vážíme si toho, že můžeme pracovat na vinicích právě tady. Proto je pro nás úplně nejdůležitější, aby v našich vínech byl původ hroznů cítit. Nakoupili jsme starší vinice, kde je odrůdová skladba velice pestrá. První plenérská vinice je v Klentnici, ve viniční trati Nad svatým Leonardem. Právě z ní vyrábíme Cuvée Leonard, které je tvořeno z nespočtu odrůd. Hrozny zpracováváme dohromady, tak jak vedle sebe zrají. A díky odrůdové rozmanitosti má mnoho podob, mění se s časem, teplotou, náladou, ale vždy zůstává slané jako šutr z Pálavy.
 Naše vína jsou vždy úplně suchá, pravdivá – a každý rok trochu jiná.

www.vinarstviplener.cz
Plenér

Jak na vaše vinařství dopadají měnící se klimatické podmínky?

Ve vinici se učím pracovat od roku 2016, nemám tedy přímou zkušenost s vinohradnictvím z dob před tím, ale snažím se dívat dopředu a přemýšlet nad tím, co bude za pár let. Samozřejmě vnímám, že se mění klimatické podmínky. Je skvělé, že se spolu s nimi mění i postoje vinohradníků ke krajině i přemýšlení nad postupy během výroby vína. Alespoň v mé vinařsko-sociální bublině. Brát ohled na krajinu je pro mě jako pro zemědělce naprosto přirozená věc.

A myslím, že je třeba začít proměňovat komplexně přístup k vinohradnictví a vinařství. Měli bychom se všichni snažit produkovat vína, která jdou ruku v ruce s podmínkami – ať už s polohou vinice nebo měnícími se klimatickými podmínkami. Nesnažit se za každou cenu vytvořit „katalogové víno“, ale víno, které naprosto odráží to, co nám v daný rok vyrostlo ve vinohradu. Ono to zní všechno jako klišé, ale klišé jsou spíš vína, která na našem trhu dnes stále převládají.

Plenér Plenér Plenér Plenér Plenér
Dominika Černohorská

Dominika Černohorská

Narodila jsem se ve Valticích. Vyrůstala jsem postupně ve všemožných částech jižní Moravy, ale vždycky s dohledem na Pálavu. Po střední škole jsem vystudovala obor Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě v Lednici a po nedokončeném doktorském studiu, malé praxi v dědečkově sklepě a zkušenostech v obchodu s vínem jsme založili Vinařství Plenér, kde mám hlavní slovo ve vinicích a při výrobě vína.

Na vinaření je krásné, že je každý měsíc jiný. A v každou dobu mám trochu jiný hnací motor. Moje největší spouštěče euforie jsou východy slunce, rašení révy a začínající fermentace. Nejvíc nejmilejší část roku je pro mě vinobraní. Je nepopsatelný pocit, když vezeme do sklepa hrozny, na kterých jsme celý rok dřeli. A motýlky v břiše mám z toho, že teď a tady je ten jediný moment v roce, kdy mám šanci pomoci vznikat novému ročníku vín.

Ráda se kolem sebe rozhlížím, čerpám inspiraci a nakukuji ostatním do vinic a sklepů. Inspirují mě osobité styly kolegů vinařů u nás i v zahraničí. Inspirace je pro mě totiž také dost důležitý hnací motor! Vnímám, že abych se mohla posouvat dopředu, je třeba mít oči dokořán a přijímat ji každou buňkou.

Objednat kalendář

Kalendář už není v prodeji. Koukněte, kolik jsme vybrali peněz na pomoc přírodě a půdě kolem nás na transparentním účtu

Sledujte nás na sociálních sítích

Instagram
Facebook

Podpořte nás

Chcete projekt jakkoliv podpořit? Pomoci nám s financováním tisku nebo o nás jen napsat? Budeme ohromně rádi. Napište nám na email kontakt@prozdravoupudu.cz

Autoři projektu

Marek Dvořák

Reklamní fotograf, jehož vášní jsou poctivá řemesla a skutečné příběhy lidí. Rozhodl se využít to co umí nejlépe pro dobrou věc a zdravou půdu.

Facebook / Instagram / www.marekdvorak.com
Natália Dvořák

Vždy usměvavá milovnice dobrého vína a jídla. Svým zápalem pomáhá k tomu, aby měl celý projekt řád, význam a příjemný průběh pro všechny zúčastněné.

Partneři

© Všechna práva vyhrazena