Velké Bílovice

Nestarec

Můj otec, Milan Nestarec senior, začal psát historii našeho hospodářství v roce 2001, kdy byly vysázeny první vinice. A nestalo by se tak, kdyby ruku k dílu nepřiložila i jeho manželka Božena a v posledních letech i nejmladší člen naší rodiny, sestra Lenka. Hospodaříme na vinicích o rozloze 8 ha kde máme 40 000 keřů. Práce na nich je výhradně ruční, protože chceme, abychom co nejméně zatěžovali přírodu – a vše tomu podřizujeme. Ochrana vinic je prováděna na biologické bázi, herbicidy jsou vyloučeny. Neděláme to pro nálepku "bio", ale z vlastního přesvědčení. Vinice považujeme za tělo našeho hospodářství, ale jeho srdcem je sklep. Najdete ho ve Velkých Bílovicích ve sklepní trati Pod Předníma. Zde vyrábíme tři řady našich vín.

www.nestarec.cz
Nestarec

Jak na vaše vinařství dopadají měnící se klimatické podmínky?

Věříme, že všechno dobré začíná v půdě - práce s ní vede k hlubokému pochopení životních procesů, a to nejen na materiálně rovině, ale i duchovní. Půda na jižní Moravě je nasycená sluncem a bohatá na minerály, které přispívají k jedinečnosti našich vín. Způsob naší práce je prostý a přirozený, protože takové metody pěstování révy vinné jsou nejvhodnější a vedou k tomu nejlepšímu výsledku; totéž platí pro zpracování hroznů. Vinařství je pro mě řemeslo, které vyžaduje hluboký morální závazek. Není zde místo pro lež a každá chyba má důsledky, se kterými se následně musíme vypořádat. Tato práce nám dává pochopit, co je to příroda, a že pokud ji nebudeme naslouchat a respektovat ji, tak pracujeme sami proti sobě.

Co mě inspiruje a žene dál?

Naší povinností je kreativita, nicméně máme tu výsadu, že můžeme každý den pracovat s révou a půdou. To je to, co nás živí, je to náš každodenní chléb. Proto se k půdě snažíme chovat ohleduplně, aby na nás nezanevřela. Naše vína jsou vyjádřením hroznů dopěstovaných na Hanáckém Slovácku a obsahují velké množství nadšení, odhodlání a intuice. Jsou odrazem tohoto území a našeho úhlu pohledu. Jsou svéhlavá, ne však arogantní.

Vína z našeho sklepa odráží dobré i špatné vlastnosti těch, co jim pomohli na svět. Nemají ustláno na vavřínech, nečekají na komplimenty či nekritickou chválu. Zpočátku jsou trochu uzavřena do sebe, ale jakmile se cítí v pohodě, projeví veškerou svou loajalitu.

Nestarec Nestarec Nestarec

Objednat kalendář

Kalendář už není v prodeji. Koukněte, kolik jsme vybrali peněz na pomoc přírodě a půdě kolem nás na transparentním účtu

Sledujte nás na sociálních sítích

Instagram
Facebook

Podpořte nás

Chcete projekt jakkoliv podpořit? Pomoci nám s financováním tisku nebo o nás jen napsat? Budeme ohromně rádi. Napište nám na email kontakt@prozdravoupudu.cz

Autoři projektu

Marek Dvořák

Reklamní fotograf, jehož vášní jsou poctivá řemesla a skutečné příběhy lidí. Rozhodl se využít to co umí nejlépe pro dobrou věc a zdravou půdu.

Facebook / Instagram / www.marekdvorak.com
Natália Dvořák

Vždy usměvavá milovnice dobrého vína a jídla. Svým zápalem pomáhá k tomu, aby měl celý projekt řád, význam a příjemný průběh pro všechny zúčastněné.

Partneři

© Všechna práva vyhrazena